Про види світлофільтрів та їх призначення

Цікава тема, оскільки також стосується фотографічної практики. У попередній публікації на тему «світлофільтр» ми уже розповідали про ультра-фіолетовий світлофільтр і про його функцію, яка викликає багато суперечок у доцільності. Та все ж він є і у якихось випадках він застосовується. І як ми переконалися це мабуть найпростіший зі світлофільтрів. А їх насправді є чимало. Отож сьогодні коротко будемо говорити про види світлофільтрів та в загальному про їх застосування.

Види світлофільтрів

Пригадую своє дитинство, коли до школи прийшов фотограф робити знімки для шкільного альбому. В його руках раз у раз з’являвся світлофільтр з жовтим склом. Для чого він, і яка його функція у чорно-білій фотографії мені була загадкою. Фотограф то знімав це скло з фотоапарата, то знову накручував його на об’єктив. І увесь цей процес виглядав якоюсь фотографічною магією. Потім звісно ми отримали світлини – чорно-білі, цілком звичайні, та все ж любов фотографа до спец ефектів запам’яталася на роки

І ось передімною моя колекція світлофільтрів, серед якої чомусь жовтого немає. Можливо буде, та все ж головну скрипку тут грають абсолютно інакші скельця. Для себе я їх умовно розділив на декілька підвидів, про які якраз маю бажання розповісти.

Ультрафіолетові світлофільтри.

Виділяю їх у окрему групу оскільки, по функціоналу вони в жодну не увійдуть. Про них ми писали, тож деталі розповідати не буду. (диа.тут)

Нейтральні світлофільтри

Дуже цікаві світлофільтра: з-зовні вони нагадують темні скельця. Їх ще називають «сірі» світлофільтри. Тож відповідно вони бувають або світлішими, або темнішими. У маркуванні вони відомі як ND з цифрою яка вказує на ступінь їх затемнення. Чим вище число, тим більший ступінь затемнення. По функціоналу застосовуються в місцях з надмірним освітленням, а також у художній фотографії дають змогу в денну пору фотографувати на великих витримках. Вони особливо стануть в нагоді під час фотографування води, коли виникає бажання передати змазом її динаміку. До речі зустрічаються дуже цікаві конструктивно моделі в яких ступінь затемнення можна регулювати з допомогою поворотного кільця.

Поляризаційні світлофільтри

Ну про поляризаційні окуляри для водіїв ви мабуть чули. Тут технологія та ж: насамперед їхня функція прибирати відблиски від металевих та блискучих предметів у ясну погоду. Проте вони мають дуже цікаву побічну функцію, яка широко застосовується у художній фотографії: такі фільтри не лише прибирають відблиски, але й впливають на спектр кольору. При застосуванні поляризаційних світлофільтрів кольори стають більш насиченими. Це особливо добре помітно під час пейзажної зйомки. Позначаються поляризаційні світлофільтри у міжнародній термінології трьома літерами CPL.

Кольорові світлофільтри

Тут ми уже наближаємось до Фотошопу, адже дія кольорових світлофільтрів дуже подібна до фільтрів саме цієї програми: це набір різнокольорових прозорих скелець які підмішують в кадр заданий тон. Пригадуємо жовтий світлофільтр, про які йшлося на початку нашої публікації. Ось якраз він і належить до групи кольорових світлофільтрів. Їхнє широке застосування саме у художній фотографії.

Градієнтурні світлофільтри

Також цікавий вид художніх засобів у фотографії. Вони подібні на кольорові, але на відміну від них забарвлення займає лишень половину площі світлофільтра яка плавно у другій половині переходить у прозорість. Такі фільтра застосовують у композиційних зйомках де є або горизонтальне або вертикальне розмежування. Застосовуються для підкреслення однієї з половинок кадру.

 

Інші види псевдо світлофільтрів

Сучасний ринок сьогодні пропонує силу силенну різноманітних насадок, які ззовні надзвичайно подібні на світлофільтрів, проте по своїй суті це уже оптика, яка дещо відмінна у свої суті ніж традиційні світлофільтри. Тому не випадково їх називаю «псевдо світлофільтри». Хоча вони теж цікаві. Є насадки які імітують широкоутність, є насадки які формують певні фігури з відблисків і тому подібне. І таких елементів є пре достатньо, тож вибирати є з чого.

 

Що необхідно враховувати перед придбанням та застосуванням

Насамперед варто зважати на той факт, що світлофільтр накручується спереду на ваш об’єктив, а відтак перед тим як придбати відповідний аксесуар уточніть якого діаметру передня різьба на вашому об’єктиві, і відповідно шукаємо світлофільтр потрібного діаметру. По друге перед тим як застосовувати світлофільтр, маємо розуміти, що це ще один оптичний прибор, який має здатність знижувати частково світловий потік, отож на виході світлові параметри будуть дещо відмінні. І третє на що варто звертати увагу: кожен з видів фільтрів має свої особливості у використанні, отож для якісного застосування знайомимося з ними. До речі з часом планую написати серію публікацій про кожний вид світлофільтрів окремо. А загалом маючи фантазію і навики, світлофільтри лишень доповнять вашу творчість. Отож гарних вам світлин і вдалого вибору світлофільтрів.

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *