Дещо про кітовий об’єктив

Сьогодні везу свій кітовий об’єктив у ремонт. На широкому куті (18мм) на моніторі почало з’являтися повідомлення з помилкою 001 і текстом мовляв відсутній зв’язок з об’єктивом і перевірте контакти. Звісно у такій позиції ваш фотоапарат уже фотографувати не зможе. У цей момент противники кітових об’єктивів потирають руки з заявою: «однозначно фуфло, і від нього треба позбуватися». Проте я ще не розповів про історію цього скла. Я не перший власник, і знаю, що в попереднього господаря він відслужив понад 2 роки. У мене він відпрацював 4 роки. Тобто через 6 років перша поломка.

Кітовий об’єктив – переваги

Отож питання: «Чи насправді кітовий об’єктив настільки поганий як його змальовують?». Декілька днів пошуків в інтернеті, перегляд блогів фотографів, яким я звик довіряти. І ось отримую підтвердження своїх переконань: насправді кітові об’єктиви створені таким чином щоб стати най універсальнішим інструментом, особливо на початках користування дзеркальною фотокамерою. Судіть самі його фокусний діапазон 18мм і 55 мм – це найзручніший проміжок, який допоможе без зайвих зусиль провести кадрування оскільки тут присутній ширококутний проміжок, і в той же час можна уже експериментувати і з портретами отримавши звичну фокусну відстань в 55 мм. Також у цьому пристрої є вмонтований оптичний стабілізатор що разом з 18 мм робить його ідеальним для відео зйомки.  Хоча наразі мова йде про кіт для Canon, оскільки працюю саме з такою системою, проте у більшості виробників стартові об’єктиви також десь у цьому діапазоні.

Кітовий об’єктив – слабкі місця

Проте ще однією особливістю такого об’єктива є низька вартість, а відтак тут десь на чомусь зекономлено, і саме такою економією є діафрагма з непостійною світлосилою 3.5 – 5.6, пластиковий баянет (кріплення до камери). І взагалі кітові об’єктиви зроблені таким чином що вони не розраховані для інтенсивної роботи. Загалом бувалі фотографи кажуть, що терміни стабільної роботи таких об’єктивів – 3 роки. Після цього як правило перетирається якийсь із шлейфів.

 

Кітовий об’єктив – рахуємо фінанси

У моєму випадку сталася якраз така проблема, повідомлення яке мені почав демонструвати об’єктив свідчить про те що власний вийшов з ладу об’єктив. І чесно кажучи згодом я зрозумів що ось такі особливості кітового об’єктива можливо є і його перевагою. Судіть самі. Станом на 2017 рік придбати кітовий об’єктив можна було від 1000 до 1500 грн. А ось ремонт з заміною обійдеться офіційно в 550 грн. (враховуючи запчастину). Звісно якщо у вас руки ростуть з правильного місця – купляємо на китайському сайті шлейф (50-80 грн.), дивимось в інтернеті інструкцію як змінити шлейф і робимо це самостійно. Хоча я б цього все таки не рекомендував робити без майстра: оптика надзвичайно чутливий пристрій і цілком можливо, що після «фахового» втручання ваш кітовий об’єктив перестане фокусуватися.  А оскільки маю проблеми з зором то ж такі витончені операції все таки делегую майстру. Після заміни шлейфу при акуратній експлуатації цей об’єктив мав би відходити такий же проміжок як і до ремонту.

Кітовий об’єктив у моїй практиці

З художньої точки зору кітові об’єктиві здатні на досить пристойні речі. Уже на власному досвіді переконався що проблеми з кітовими об’єктивами виникають не через об’єктив, а через брак досвіду. Тому усі закиди у його недолугості породжені саме тими, хто ще до статусу фотографа просто недотягує. Хоча у мене уже є декілька об’єктивів в арсеналі, проте від кітового не збираюся відмовлятися. І ось чому:

  1. Насамперед велика кількість допоміжних аксесуарів свого часу куплялася саме під нього: ширококутні конвертери, світлофільтра і ін.
  2. По друге люблю його брати в подорожі: він відносно компактний. Його характеристики налаштовані під зйомки широченних панорам, його зручно використовувати при потребі відео зйомки і врешті у форс мажорних обставинах не такі уже й великі втрати.
  3. По-третє саме на цьому об’єктиві зручно навчатися. Власне на ньому я зрозумів усю теорію і практику фокусних відстаней. На ньому навчився вигрібати в портретах боке і ін.

Кітовий об’єктив – поради для початківців

Отож однозначно я його відремонтую, і він займе своє достойне місце  арсеналі моєї оптики. Ну а для початківців декілька порад, щоб у вас не виникало хибних уявлень про цей агрегат, а також з’явилися переконання у його потрібності:

  • Оскільки даний об’єктив є фактично найпоширенішим – наявність аксесуарів з невеликою вартістю під нього також є найбільше. Свого часу до нього докупив бленду, запасну кришку на шнурку, щоб не губилася, набір світлофільтрів, ширококутні конвертери (для чого вони потрібні читайте тут).
  • Якщо вам розповідають що в даного об’єктива є зум це не зовсім вірне твердження, оскільки даний об’єктив нічого не збільшує від реальних розмірів. Він створений таким чином що навпаки він зменшує. Варто розуміти що 55 мм це є фокусна відстань наших очей, а рух до 18 мм це зменшення заради захопити більше простору (так званий широкий кут). Проте даний факт не є недоліком, а навпаки перевагою оскільки на початках допоможе вам у кадруванні у замкнутому просторі.
  • Ну і нарешті рекомендую зайти в інтернет і пошукати шедеври створені кітовими об’єктивами. Переглянувши їх ви переконаєтесь що дане скло здатне на цілком професійні речі. Просто все буде залежати від вашого бажання вчитися.

Давно планував написати цю публікацію, але аж поломка власного кітового об’єктива спричинилася до цієї публікації. Сподіваюся, що вона була для вас корисною і бажаю вам шедеврів, на які ви вже здатні з комплектним об’єктивом.

One Comment

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *